Rönesans ,“Yeniden Doğuş” olarak ifade edilir

Nov 18, 2017 | |

“Yeniden Doğuş” olarak ifade edilen “Rönesans”, genel olarak 15. ve 16. Yüzyıl Avrupa’sında edebiyat, sanat ve özellikle bilim alanındaki gelişmeleri ifade eder. Ancak Avrupa Rönesans hareketlerinden yaklaşık 200 yıl kadar önce, Anadolu’nun tam da ortasında Kırşehir’de kurulan ve günümüzde Dünyanın ilk gözlem evi ve astronomi okulu olduğu düşünülen “Cacabey Medresesi, Türk Rönesansı’nın çok daha önce doğarak başladığının somut bir işaretidir. 

Kırşehir kent merkezinde bulunan medrese Selçuklu döneminde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi medrese olarak yaptırılmıştır. Eser sonradan camiye çevrilmiştir. Birkaç kez onarılmış olup minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “ cıncıklı” camii adı ile  anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. İki eyvanlı kapalı avlulu medreseler gurubuna girmektedir. Döneminde astronomi yüksekokulu olarak hizmet vermiştir.

Mukarnas kavsaralı  iki renkli taş işçiliğinin uygulandığı taç kapısı bulunmaktadır. Kuzeyindeki giriş kapısı işlemelidir, yapıdan ayrı olan tuğladan yapılmış çinili ve tek şerefeli minaresi ilk önce gözlem yeri  olarak kullanıldığını göstermektedir.

Ana eyvanda yer alan karşılıklı iki sütun  koni ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk sanatında başka bir örneği bulunmamaktadır.  Cacabey camiinin sol bitişiğinde Cacabey’e ait bir türbe bulunmaktadır. (www.kirsehir.gov.tr)

            

Sayfamızı Paylaşın :

Site İçi Arama

İletişim Bilgileri

Adres
Yıldız Posta Cad. Süleyman Bey Sokak No:1/17 Gayrettepe-Beşiktaş - İstanbul
TELEFON 0.212.217 8071
GSM
FAX 0.212.217 8073
bilgi@ronesansymm.com